Konsolidace půjček může zachránit osobní či rodinné finance
Konsolidace je zjednodušeně sloučení několika půjček do jedné. Tím, že nebudeme úvěry splácet více společnostem, tak je jednak dostaneme lépe pod kontrolu, ale hlavně nebudeme platit všechny poplatky. A v některých případech pak může dojít i ke snížení měsíční splátky, takže docílíme zajímavé úspory. Ne u všech úvěrů je ale konsolidace možná.
„Konsolidace je velmi dobrým nástrojem ve chvíli, kdy se vám půjčky tak trochu vymykají z ruky a vy ztrácíte nejen přehled, ale třeba i schopnost splácet. Jen je nezbytné si vše dobře spočítat,“ upozorňuje Klára Opletalová ze společnosti Kalkulátor.cz a dodává: „V rámci konsolidace dochází k zaplacení všech původních závazků jedním novým úvěrem, který následně splácíte. Nepleťte si ji s refinancováním, při kterém se vždy řeší jen jeden konkrétní úvěr, nikoli více půjček dohromady. Sloučit můžete různé typy úvěrů, tedy třeba půjčku, kontokorent nebo kreditní kartu, ale také půjčky od nebankovních institucí. Do klasické konsolidace úvěrů většinou nelze zahrnout hypotéku, tu můžete řešit pouze zmíněným refinancováním.“
Výhody a nevýhody konsolidace
Konsolidace s sebou přirozeně přináší výhody i nevýhody, které je třeba před finálním rozhodnutím dobře zvážit.
Výhody konsolidace:
+ Dostanete své závazky pod kontrolu
+ Novým úvěrem si můžete prodloužit dobu splácení, a snížit tak měsíční splátku
+ V případě výhodnějšího úroku a dalších podmínek zaplatíte méně
+ Ušetříte na poplatcích, protože je nebudete platit několika subjektům, ale jen jednomu
+ Při řešení konsolidace je většinou možné načerpat další peníze navíc a vyřešit tak své aktuální potřeby
Nevýhody konsolidace:
- Do konsolidace lze zahrnout jen některé úvěry (nelze sloučit hypotéku se spotřebitelským úvěrem)
- Pokud se rozhodnete pro delší dobu splácení, je třeba počítat s tím, že naroste i částka zaplacená na úrocích
- U některých půjček mohou vzniknout sankce za předčasné splacení, proto je třeba dobře znát podmínky stávajících úvěrů
Vyplatí se konsolidace?
„To záleží na celé řadě faktorů. Obecně se dá říct, že konsolidace se vám vyplatí především tehdy, pokud máte několik menších půjček, u kterých platíte vyšší úroky a další poplatky. Záleží také na tom, jaká je vaše motivace. Tedy jestli jen chcete přehlednější účetnictví, potřebujete snížit měsíční splátku nebo vám jde o možnou úsporu. Banky pak na základě vaší konkrétní situace a požadavků individuálně posoudí případ a nabídnou řešení,“ říká Klára Opletalová ze společnosti Kalkulátor.cz a dodává: „Někdy to je úplná konsolidace, jindy se více vyplatí třeba jen částečná, tedy sloučení pouze vybraných úvěrů. Vždy je proto nutné nechat si připravit nabídku na míru, nejlépe od více institucí.“
Jak a kde o konsolidaci požádat?
O konsolidaci, respektive přípravu nabídky, žádáte přímo konkrétní banku, která takovou službu nabízí. U většiny institucí je to již nyní možné online. Stačí na stránkách vyplnit potřebné údaje a dozvíte se vše potřebné, v dalším kroku pak můžete z pohodlí domova o konsolidaci rovnou požádat. Zde se však vyplatí opatrnost, taková zamítnutá žádost o refinancování nevhodně vybranou bankou vám může znepříjemnit život. Banky totiž mají povinnost všechny žádosti uvést do registru. Vyplatí se proto obrátit na specialistu.
Pokud se vám navíc nechtějí ani „naklikávat“ údaje na stránce každé konkrétní banky, existuje výrazně jednodušší řešení. Možnosti konsolidace nebo refinancování půjčky nově najdete i v rámci služeb srovnávače Kalkulátor.cz. V kalkulačce si jen vyberete oblast, která vás zajímá, zadáte svá kritéria a následně se vám zobrazí všechny možnosti. Stejně tak vám budou v případě dotazů k dispozici pro radu odborníci.