Na dvou tábořištích Orlíku platí zákaz koupání

Na jihu Čech stále platí zákaz koupání ve dvou lokalitách nádrže Orlík. Jde o tábořiště Vojníkov a Podolsko, voda tam podle posledních rozborů neodpovídá hygienickým požadavkům. Na obou místech tak hrozí akutní poškození zdraví. Vyplývá to z informací na webových stránkách krajské hygienické stanice. 

Voda v Podolsku a Vojníkově vykazovala horší kvalitu už delší dobu, nyní klesla její jakost na nejnižší bod pětistupňové škály. Voda tam vykazuje fekální znečištění a plavcům hrozí infekce provázené průjmy, infekce močových cest i nezhojených ran. 
    
Podle hygienických rozborů není v ideálním stavu ani třetí sledovaná lokalita u Orlíku - také na Radavě je zhoršená kvalita vody, která by mohla dělat potíže citlivějším lidem. Hygienici proto doporučují, aby se rekreanti po koupání osprchovali čistou vodou. 
    
Lépe na tom jsou Hejtman, Staňkovský rybník a pláž v Horní Plané u lipenské nádrže. Voda na všech třech místech vykazuje jen mírně zhoršené vlastnosti. Zcela bez obav se mohou plavci ponořit do vln Lipna v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou. 
    
Kvůli špatné kvalitě vody ke koupání řada obcí buduje koupaliště, letos je otevřeli v Borku na Českobudějovicku a ve Velšíně na Českokrumlovsku. U vodních nádrží zase vylepšují komfort rekreantů. Třeba v Horní Plané u Lipna mohou chodit po novém chodníku s veřejným osvětlením, posedět na nových lavičkách a užít si na pláži kvalitnějšího písku. Přijet k ní mohou po nové cyklostezce. U pláže nechybí zázemí se sprchami, veřejné WC, šatny a řada občerstvení. Kromě koupání či slunění si návštěvníci mohou užít i řadu atrakcí, k nimž patří historická výletní loď Bafal, která pluje k Srdci Vltavy a Jenišovu. Na své si přijdou také sportovci, kteří si chtějí zahrát například tenis, volejbal či fotbálek. 
 
zdroj: ČTK