Údaje jsou podle nové metodiky výpočtu, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let. Do prosince se vyčíslovala míra nezaměstnanosti, která poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem.
Nezaměstnanost se v březnu snížila v celém Česku na osm procent z únorových 8,1 procenta, což odpovídá odhadům analytiků.
"Jihočeský kraj evidoval v březnu čtvrtý nejnižší podíl nezaměstnaných v rámci 14 krajů České republiky, a to po Praze, Plzeňském a Středočeském kraji," řekl ČTK analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran. Podíl nezaměstnaných klesl ve všech sedmi okresech regionu. Nejvýraznější byl zaznamenán na Prachaticku - o sedm desetin procentního bodu. Nejvyšší byl evidován na Českokrumlovsku - 9,3 procenta, naopak nejnižší na Českobudějovicku 5,6.
Počet volných míst na trhu práce v březnu proti konci února vzrostl o 183. Celkem bylo v kraji evidováno 2807 volných míst, o 500 meziročně více. Na jedno připadalo 11 uchazečů.
"V březnu jsme zaznamenali první dílčí úspěchy při řešení vysoké nezaměstnanosti v našem kraji prostřednictvím nástrojů aktivní politiky nezaměstnanosti, kdy úřady práce nabízejí možnost poskytnutí vyšších mzdových přípěvků zaměstnavatelům, kteří jsou ochotni zaměstnat uchazeče o zaměstnání s problematickým uplatněním na trhu práce," upozornil Beran. Za březen se podařilo rekvalifikacemi, veřejně prospěšnými pracemi nebo společensky účelnými pracovními místy zaměstnat více než 400 zájemců o zaměstnání, z toho 112 bylo zdravotně postižených.
V dubnu analytici předpokládají další snížení nezaměstnanosti, a to především díky očekávanému nástupu sezonních prací. "Na trhu práce lze očekávat zklidnění situace, které bude provázené vyšší poptávkou zaměstnavatelů po nových pracovních místech," uzavřel Beran.
zdroj: ČTK