Vyčkávat nebo nemovitost koupit?
Sny o vlastním bydlení mnoha domácností vzaly vloni kvůli hypotečním sazbám a následné finanční krizi za své. Řada lidí zůstala v nájmech a rozhodla se vyčkat na lepší časy. Podle odborníků se pomyslné investiční okno otevřelo právě nyní. Ale ne na dlouho.
„Loňský nízký zájem srazil ceny nemovitostí dolů. Je ale jen otázkou času, kdy dojde k obratu, místy už se totiž postupně odrážejí ode dna. Hlavní poselství tedy zní – kdo nerad riskuje a ví, že chce kupovat nemovitost v horizontu jednoho roku, ten má posledních pár týdnů na to využít unikátní konstelace. Komu riskování nevadí, ten může počkat do podzimu a vidět, jak si realitní trh s novými skutečnostmi poradí,“ komentuje situaci Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services a realitní digitální služby Bezrealitky.
Pomalu se rozkoukávají také investoři, kteří po měsících nejistoty získávají opět pevnou půdu pod nohama a začínají tlačit na cenu. Primárně půjde o prémiové novostavby, ale v první fázi pro ně budou atraktivní i krajská města – hlavně ta, která prošla výrazným propadem v cenách, jako například Brno nebo Plzeň.
NA LEVNĚJŠÍ HYPOTÉKY ZAPOMEŇTE, PŘINESOU JEN VYŠŠÍ CENY
Ačkoliv kupující mají nyní jedinečnou šanci jak z hlediska výběru, tak ceny, je důležité zmínit jeden důležitý fakt, kteří někteří vyčkávající ignorují – staré časy se nevrátí. Ceny nemovitostí, které byly před čtyřmi roky, a výhodné hypoteční sazby, jako byly dva roky zpátky, jsou pryč.
„Výrazný pokles úrokových sazeb se v blízkých měsících konat nebude. Kdo kupuje nyní, dělá z mého pohledu dobře – právě se otevírá příležitost, kdy je možné vybírat, smlouvat a ve výsledku dostat mnohem lepší deal než při nižších úrokových sazbách, ale výrazně dražších nemovitostech,“ uvažuje Hendrik Meyer.
Pokud se totiž uvolní například parametr DSTI, který určuje, kolik procent z platu můžete maximálně na splátky odvést, stoupne počet hypoték, a tedy i zájem o koupi. S ním pak opět porostou ceny domů a bytů. A soudě podle dosavadních zkušeností s realitním trhem se nemusí zastavit dříve než za dalších 10 let.
POZOR, AŤ PŘI RYCHLÉM ROZHODOVÁNÍ NEKOUPÍTE ZAJÍCE V PYTLI
Honba za cenou a využitím příležitosti ale s sebou nese jedno zásadní riziko – překotný nákup nemovitosti s celou řadou vad. Na trhu se totiž za výhodnou cenu objevují i domy a byty s mnoha skrytými hendikepy. Na co byste si tedy při výběru nemovitosti měli dát pozor?
Především si vždy prověřte výměru pozemku, přívod pitné vody nebo přístup a vlastnictví pozemní komunikace vedoucí k nemovitosti. Řadu rizik lze zjistit například z mapových aplikací, soukromých evidencí nebo třeba z výstupů provozovatelů inženýrských sítí. Naprostým základem je prostudování zápisu v katastru, od věci ani není poptat se na nemovitost takzvaně u sousedů.
„Na co lidé často zapomínají, je riziko povodní. Přitom každá čtvrtá nemovitost v Česku je v území s vyšším či nižším stupněm povodňového rizika. To může znamenat problémy s pojištěním, poskytnutím hypotéky, ale také reálné riziko výskytu povodně. Dílčích rizik, která je třeba prověřit, je samozřejmě mnohem víc, některá omezují možnosti využívání nemovitosti či třeba znemožňují další výstavbu na pozemku,“ vysvětluje Jan Záhora ze společnosti NEMO Report. Ta se zabývá komplexním prověřováním a analýzou rizik u nemovitostí od základních údajů v katastru až po územní plánování nebo inženýrské sítě. „Běžně se lze setkat například s věcnými břemeny, zástavami a předkupními právy, která omezují nakládání s nemovitostí. Často ale nacházíme také různé nelegální stavby na pozemku – přístavby, garáže a pergoly, které pak kupujícího stojí čas v řádech měsíců a k tomu ještě desítky tisíc korun.“
VYPLATÍ SE KUPOVAT S VIZÍ REKONSTRUKCE?
A na závěr ještě poslední otázka – vyplatí se koupit nemovitost v horším stavu s vidinou, že jí sami dáte nový kabát? Rozhodující nemusí být pouze stav vaší peněženky. Nedostatek pracovní síly nadále trvá a zvlášť v letních měsících, kdy výrazně roste poptávka po práci stavebních firem, se rekonstrukce může značně protáhnout. Pokud se tedy nechcete pustit do oprav svépomocí, připravte se na několikaměsíční čekací lhůty.
Výhodou nerekonstruovaných nemovitostí je samozřejmě jejich cena. A ačkoliv je třeba připočítat i náklady na opravu, jejich koupě zvlášť v případě domů ve špatném technickém stavu, ale s velkou zahradou nemusí být úplně špatným rozhodnutím. Investicí v tomto případě není stavba, ale pozemek. Hodnota půdy totiž v budoucnu jen poroste a počet pozemků zkrátka nikdo na rozdíl od bytové zástavby navýšit nemůže.